Arşimet Sözleri

0
1827
views

Sayfamızda Arşimet özlü sözleri, arşimet özlü sözleri, arşimetin meşhur sözü, arşimet in matematikle ilgili sözleri, arşimetin buldum sözü, arşimet buluşları, bana bir dayanak noktası gösterin dünyayı yerinden oynatayım, galileo sözleri, arşimet kimdir yer almaktadır.

Arşimet Kim

Arşimet neyi buldu diye sorduğumuzda suyun kaldırma kuvveti cevabını alırız. Hatta evreka, evreka diye bağırıp hamamdan dışarı çıktığı söylenir. Kaldırma kuvveti elbette çok önemli bir buluştur. Ancak Arşimet bundan çok daha ötesidir.

Arşimet milattan önce 287 yılında doğmuştur. Sicilyalı olduğu bilinmektedir. Sicilya bugün İtalya topraklarında olan bir yerdir. Aristokrat bir aileden gelmektedir. Babasının da bilim insanı olduğu, akrabalarının devlet yönetiminde çeşitli mevkilerde görev aldığı bilinmektedir.

12 yaşlarında iken Öklid’in okulunda okumak için İskenderiye’ye gitmiştir. Öklid’den bizzat ders almasa da onun kaynaklarından yararlandığı bilinmektedir. Bu kaynaklarda öğrendiklerini çok daha ileriye götürerek matematikte ve mühendislikte çığır açmıştır.

Arşimet esasen aristokrat olsa da siyasete uzak kalmış doğa ile ilgilenmiştir. Ancak hayatının ileri dönemlerinde Romalıların Sirakuza’yı kuşatası üzerine bilgisini kullanarak şehrin savunmasına yardımda bulunmuştur. Şehir 2 sene kuşatmanın ardından anca alınabilmiştir.

Roma’yı kuşatan komutan Claudius Marcellus şehrin düşmesinden sonra Arşimet gibi değerli bir insana dokunulmamasını emretti. Buna rağmen Arşimet’in yanına gelen bir asker onu bilimsel çalışma yaparken gördü. Arşimet askere çizdiği dairelere ilişmemesini söyledi ve istifini bozmadı. Bunun üzerine askerle arasında geçen sürtüşme ile o anda Arşimet bir asker tarafından öldürüldü.

Ölümü üzerine çeşitli senaryolar olsa da bir asker tarafından öldürüldüğü bilinmektedir. Dünyayı 2000 seneden fazla süre aydınlatan bu insanın 75 yaşlarında basit bir asker tarafından öldürülmesi gerçekten acıdır.

Arşimet Sözleri

Eşit koῘῘɑrɑ ɑsıῘmış eşit ɑğırῘıkῘɑr dengede kɑῘır.

Bɑnɑ bir dɑyɑnɑk noktɑsı verin dünyɑ’yı yerinden oynɑtɑyım.


Bizim Sosyal Hesaplarımız;  Facebook    Twitter    Instagram    Google+    Pinterest

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here