Azerbaycan Bağımsızlık Günü Mesajları

sevgim tarafından tarihinde yayınlandı

Azerbaycan Bağımsızlık Günü Mesajları yazımız da sizler için derledik. Kardeş Ülke Azerbaycan halkının büyük bir coşku ile kutladığı bağımsızlık günün herkese kutlu olsun. Azerbaycanlı kardeşlerimize selamlarımızı, sevgilerimizi sunuyorum.

Sayfa İçeriği; Azerbaycan bağımsızlık günü mesajları tarihi, Anlamlı Azerbaycan bağımsızlık günü mesajları, Azerbaycan bağımsızlık günü mesajları facebook, Azerice Azerbaycan bağımsızlık günü mesajları, Azerbaycan bağımsızlık günü Mesajları marşı, Azerbaycan bağımsızlık günü mesajları kısa bulabilirsiniz.

Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü

Azerbaycan’ın bağımsızlığına uzanan yol meşakkatli ve kanlı geçti. 1980’li yıllar SSCB için ekonomik sıkıntılar demekti. Bu sıkıntılar hem Azerbaycan’ın doğal zenginliklerinin tahrip edilmesine hem de milli ve dini hislerinin tahkir ve tehdit edilmesine yol açtı. Bu tavra ilk itiraz, 19 Şubat 1988 halk mitingiyle verildi. Böylece Başkan Bağırov istifa etti, Vezirov görevi devraldı. Mitingler Kasım ayına kadar devam edince Sovyetler Birliği; Bakü, Nahçıvan ve Gence’de sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bu yasaklar Azerilerin Halk Cephesi’nde örgütlenmesine neden oldu. 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece Sovyet Ordusu, Bakü ve diğer yerlerde 131 kişiyi öldürdü, 744 kişiyi yaraladı, 400 kişi mahkûm oldu. Vezirov’un da Moskova’ya kaçmasıyla komünist hâkimiyet tekrar sağlandı. Artık Azerbaycan halkı, bağımsız bir devlet kurmanın zaruri olduğunu anladı.

20 Ocak 1990 Kara Ocak günü son Sovyet vahşetini yaşayan Azerbaycan, 30 Ağustos 1991’de bağımsızlığını yeniden ilân etme kararı aldı. Ermenistan Sovyet Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti’ne bağlı Dağlık Karabağ’da hak iddia etmesi, etnik çatışmalara yol açtı ve bu karmaşa üzerine 18 Ekim 1991’de Azerbaycan son kez bağımsızlığını ilân etti.

Azerbaycan İle İlgili Özlü Sözleri

Azerbaycan Türk’ü ilk önce milli varlığını anlamalı,özünü,öz halkını,öz dilini,tarihini,kültürünü,vatanını derinden öğrenip bilmeli,sevmeli,korumalı,yükseltmeli ve onlara sahip çıkmayı becermelidir.Tek sözle,bugün bütün Azerbaycan Türkleri milli mukadderatlarını tayin edebilmek için mecburen milli kimliklerini kavramalı ve bu yolda mücadele vermelidir. / Elçibey

Coşmuşdu yürəgim, şişmişdi başım, Zülmkar olmusan, axıdıb yaşım! Ey gözəl Vətənim, ey dağım-daşım, Bir sazım olsaydı söylərdim sana! Nə gücdür ayrılıq, doymamış yardan, / A.Cevad

Atalarından yadigar kalan vatan aşkını göğsünde gezdiren Azerbaycan Halkı, azatlığın ışığına doğru durmadan yürüyecektir. Bu yürüyüşü dünyadaki hiçbir kuvvet durduramayacaktır. / Elçibey

Bize ilk önce birlik lazım!Yurt uğrunda birlik ,Birleşmiş Azerbaycan Yurtları uğrunda birlik. / Elçibey

Azerbaycan’ın kederi bizim kederimizdir. Azerbaycan’ın sevinci bizim sevincimizdir. / Mustafa Kemal Atatürk

Azerbaycan Bağımsızlık Günü Mesajları

Azeri gardaşlarımızın 18 Ekim Bağımsızlık Günü kutlu olsun

Dost ve Kardeş Azerbaycan ‘ın Yeniden Bağımsızlığına kavuşmasının 30. Yılı Kutlu Olsun!

Bir kərə yüksələn bayraq, bir daha enməz! Azərbaycanın müstəqillik günü mübarək olsun!

Aynı kandan, aynı candan… Azerbaycan Cumhuriyetimizin Bağımsızlık günü kutlu olsun!

Azerbaycan Bağımsızlık Günü Mesajları

Azerbaycan Bağımsızlık Günü Mesajları

Azerbaycan Devletimizin Bağımsızlık Günü Kutlu Olsun… 28 Mayıs 1918’de bayrağı kaldıran Mehmet Emin Resulzade ve 18 Ekim 1991’de devlet olan Ebulfez Elçibey’in Ruhları şâd olsun.

18 Ekim 1991 Kardeş Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü Kutlu Olsun.

Tek Millet, İki Devlet! Dost ve kardeş ülke  Can Azerbaycan’ın bağımsızlığının 30. yılı kutlu olsun.

Ecdadın uğrunda seve seve can verdiği Azerbaycan’da, cumhuriyet idealinin gerçekleştiği tarihi günü kutlarım

>>> Azerbeycanın Kuruluş Yıldönümü Mesajları

“Siz büyük bir milletin evlatlarısınız. Azerbaycan adı bize sonradan verilmiş, hepimiz Türk’üz ve Türkçülüğümüzle her zaman gurur duymalıyız.” Ebulfez Elçibey’i Azerbaycan’ın bağımsızlık gününde saygı ve minnetle anıyoruz.

Bir ananın iki oğlu, Bir amalın iki kolu. O da ulu, bu da ulu, Azerbaycan-Türkiye.. Bağımsızlık günün kutlu olsun can

Milli Qurtuluş Günün Müqəddəs olsun. Yaşa yaşa çox yaşa, Ey şanlı Azərbaycan! Tanrı Türkü qorusun.

“Sən olasan gülüstan, Sənə hər an can qurban! Sənə min bir məhəbbət Sinəmdə tutmuş məkan!” Bağımsızlık günün kutlu olsun şanlı vatan!

Azərbaycanın müstəqillik gününü təbrik edirəm. Dostumuz və qardaş xalqımıza bir çox müstəqil və azad illər arzulayıram. Kardeş Azerbaycan ın Bağımsızlık günü kutlu olsun

Azerbaycan Günü Mesajları

Atalarımızın bizlere aşılayarak verdiği dostluk ve kardeşlik adındaki bu değerli ağacı büyütmek ve yeşertmek bizlere emanet edilmiştir. Tüm engellemelere rağmen Türkiye ve Azerbaycan dünyanın parlayan iki yıldız ülkesi olmaya devam edecektir. Ben bu vesileyle Azerbaycan Bağımsızlık yıl dönümünü kutluyorum

Bir kere yükselen bayrak, bir daha inmez!” İki devlet tek millet olduğumuz, kardeş ülke, dost devlet Azerbaycan Cumhuriyeti’nin 30. Bağımsızlık yıldönümü kutlu olsun. Kardeşliğimiz daim, dostluğumuz payidar olsun.

“Azerbaycan ve Türkiye dost değildir. Dostluk, birbirini sonradan tanıyanlar arasında kurulur. Bizler Kardeşiz.” Bağımsızlık günün kutlu olsun gardaş

Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kurucusu, rahmetli Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade’yi rahmetle ve minnetle yâd ediyor, Azerbaycan’ın özgürlüğünü simgeleyen bayrağının ebediyen gönderde dalgalanmasını diliyorum

Can Azerbaycan’ın 18 Ekim Bağımsızlık Günü’nü kutluyor, sonsuza dek özgür ve bağımsız yaşamasını, her alanda başarılarına başarılar eklemesini diliyoruz.

Sizin acınız,bizim acımız, Sevinciniz,bizim de sevincimizdir. Dünya nimetlerinin en büyüğü özgürlüktür. Gardaşlarımızın, Bağımsızlık günü kutlu olsun.

Azerbaycan halkının ülke olarak bu önemli günlerine ortak oluyor, Azerbaycan’ın 18 Ekim Bağımsızlık Günü’nü kutluyorum.

Gardaş gibi gardaş be! Et tırnaktan ayrılmaz işte, İki Devlet Tek Millet! Rabbim daim etsin kardeşliğimizi.! Can Azerbaycan’ın 18 Ekim Bağımsızlık Günü Kutlu Olsun

Azerbaycan Bağımsızlık Günü Sözleri

Sen bizimsen bizimsen durdukça bedende can, Yaşa yaşa çok yaşa ey şanlı Azerbaycan!

Dilimiz bir, dinimiz bir, kanımız bir, kültürümüz bir bizim.

Dağ sensen,topraq menem Dal sensen,yapraq menem Turan bağım candan öte CAN gardaşım

Kıyamete kadar var ol Azerbaycan…

Azerbaycan Bağımsızlık Günü Sözleri

Azerbaycan Bağımsızlık Günü Sözleri

Sırmalar sarsam koluna İnciler dizsem yoluna Fırtınalar bir yana Yol ve türkün bayragına Kafkaslardan aşacağız Türklüğe şan katacağız Azerbaycan bayrağını Karabağ da aşacağız.

Bir millet,iki dövlet Aynı arzu, aynı niyet Her ikisi Cumhuriyet AZERBAYCAN-TÜRKİYE

Devletlerin sınırları vardır, milletlerin sınırı yoktur!

Azerbaycan bağımsızlık için çok mücadele edip, çok ızdırap çekmiştir. Bizim Çanakkale direnişimiz gibi, kardeşlerimiz de Bakü’de 20 Yanvarı yaşamış, Karabağ’da çok acı çekmiştir.

>>> Türkçülük Günü Sözleri

Dost elinden esen yeller, Bana şiir, selam söyler Olsun bizim bütün eller, Kurban Türk’ün bayrağına… Çok yaşa gardaş

1918’de Enver Paşa’nın kurduğu, Nuri Paşa’nın komuta ettiği Kafkas İslam Ordusu Bakü’yü Rus ve Ermenilerden temizledi. Enver Paşa, Nuri Paşa, Mehmet Emin Resulzade ve tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun. Azerbaycan varolsun.

Elmanın yarısı,et tırnak gibi…Acılarda,sevinçlerde bir atar yürekler.Cihan tersine dönse herkes diş bilese ne çıkar.Ezeli ve ebedi kardeşimizdir Azerbaycan Candır,canımızdır


Azerbaycan Bağımsızlık Günü Mesajları yazımız da hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Paylaş

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.