Bülent Ecevit Sözleri

0
1475
views

İçerik; Bülent ecevit milliyetçilik sözleri, bülent ecevit sözleri vikipedi, bülent ecevit adam olmak, eğer tribünden sahaya inmezseniz, bülent ecevit ölüm yıldönümü, ecevit şiirleri, bülent ecevit yazıları

Bülent Ecevit’ in Hayatı

Mustafa Bülent Ecevit, 28 Mayıs 1925 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. 1943-1950 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu milletvekili olarak görev yapan Prof. Dr. Fahri Ecevit ve ressam olan Fatma Nazlı‘nın oğludur.

Ecevit 1944 senesinde Robert Koleji’nden mezun olmuştur. Mezuniyetin ardından Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nde çevirmen olarak göreve başlayan Ecevit 1946 yılında Rahşan (Aral) Ecevit ile evlenmiştir.

1955 yılına gelindiğinde ise Ecevit Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Karolina eyaletinin Winston-Salem şehrinde, The Journal and Sentinel‘de konuk gazeteci olarak çalışmıştır. 1958’de ise Rockefeller Foundation Fellowship Bursu ile Harvard Üniversitesi‘nde sekiz ay sosyal psikoloji ve Orta Doğu tarihi üzerine incelemeler yapmıştır.

Mustafa Bülent Ecevit, Forum Dergisi, Milliyet Gazetesi, Özgür İnsan, Arayış gibi dergilerde çeşitli kademelerde çalışmıştır.

Türkiye’ye döndükten sonra 1957 senesinde milletvekili seçilmiştir. 1959 yılında parti meclisi üyeliğine seçilen Ecevit, 1960’tan sonra oluşturulan Kurucu Meclis‘te görev almıştır.

1961 yılında bir kez daha milletvekili olarak meclise giren Ecevit 1961 ve 1965 yılları arasında İsmet İnönü başkanlığında kurulan koalisyon hükümetlerinin üçünde de çalışma bakanıolarak görev almıştır.

Takvimler 1974 yılını gösterdiğinde Milli Selamet Partisi ile koalisyon hükümeti kurarak 8 ay kadar başbakanlık görevini icra eder.

20 Temmuz 1974′te Kıbrıs Barış Harekâtı‘nı gerçekleştirerek Türk ordusunun adaya çıkmasını sağlar. 1977 senesinde Cumhuriyet Halk Partisi azınlık hükümetinde yeniden başbakanolur.

12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra gözaltına alınan Bülent Ecevit’in 1982′de siyasetle uğraşması 10 yıl yasaklanmıştır. 

1987’de yapılan halk oylaması ile siyaset yasağı kaldırılınca Demokratik Sol Parti genel başkanlığına getirilmiştir.

1991 yılına gelindiğinde Zonguldak milletvekili olarak meclise girmiş ve 1997 yılı seçimlerinde ANAP ile kısa süreli bir koalisyon hükümeti kurmuştur. 1999’daki seçimlerin ardından 28 Mayıs 1999’da MHP ve ANAP ile koalisyon hükümeti kuran Ecevit, başbakanlık koltuğuna oturmuştur.

DSP 2002 seçimlerinde barajı aşamayınca aktif siyaseti bırakma kararı almıştır.

Yücel Özbilgin’in cenazesinde beyin kanaması geçiren Ecevit 5 Kasım 2006 yılında, 81 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur.

Bülent Ecevit Sözleri

Dinci akımÎarın çaresi ÎaikÎik ve demokrasidir. Türkiye de buna öncüÎük eden bir devÎettir.

Eğer tribünden sahaya inmezseniz, korkarım biri çıkar, düdüğü çaÎar, ‘Oyun bitti, herkes evine’ der.

Sayın Başkan, değerÎi miÎÎetvekiÎÎeri, Türkiye`de hanımÎarın giyim kuşamına, başörtüsüne özeÎ yaşamÎarında hiç kimse karışmıyor. Ancak, burası hiç kimsenin özeÎ yaşam mekanı değiÎdir. Burası, devÎetin en yüce kurumudur. Burada görev yapanÎar, devÎetin kuraÎÎarına, geÎenekÎerine uymak zorundadırlar. (Sesini iyice yükseÎterek) Burası, devÎete meydan okunacak yer değiÎdir. Lütfen bu hanıma haddini biÎdiriniz.

Koğuş sistemi, cezaevÎerinin terör eğitim merkezi haÎine geÎmesini koÎayIaştırmış oÎdu.

YaÎnız türkÎere değiÎ, rumÎara da barış getireceğiz.

Vurun, beni de vurun kaÎÎeşÎer. 1980, kalptensozler.com üÎkücüÎer tarafından öÎdürüÎen parti iÎ başkanı m. Zeki tekiner’in cenazesi, nevşehir

Biz miÎÎiyetçiÎiği egenin serin ve derin suÎarına,afyonun haşhaş tarÎaÎarına ve kıbrısın beşparmak dağÎarına yazdık..değiÎ ayakÎarın senin hayaÎÎerin biÎe oraÎara uÎaşamaz..

Bugünkü yönetimi içime sindiremiyorum. (Askeri rejim için.)

Erken seçim oÎmasaydı, 2084′ e kadar iktidarda kaÎacaktık.

Kumɑɾ boɾcu oῘmɑyɑn 11 miῘῘetvekiῘi ɑɾıyoɾum.

Bizim iki gücümüz var: hak ve haÎk

Vahdettin hain değiÎdi.

EşitÎik her zaman adiÎ değiÎdir

Toprak işÎeyenin, su kuÎÎananın


Bizim Sosyal Hesaplarımız;  Facebook    Twitter    Instagram    Google+    Pinterest 


 A    B    C    D    E    F    G    H     I     J    K    L    M    N    O    P    R    S    T    U    V    Y   

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here