Cahit Arf Sözleri , Cahit Arf Matematiğe Kazandırdıkları , Cahit Arf Buluşları

0
2039
views
Cahit Arf Özlü Sözleri

Türk ve dünya matematiğinin en önemli isimlerinden birisidir. ARF Teorisi ile birlikte dünyaya yepyeni bir matematik formülü getirmiş bilim adamlarından birisi olan Cahir Arf  bir çok eseri olan Cahir Arf sevenleri için hazırladığımız sözlerle birlikteyiz.

Matematik gelişiminden etkisi olan cahit arf için yazımız da cahit arf sözleri ingilizce, cahit arf ın şiirleri, cahit arf eserleri, cahit arf matematiğe kazandırdıkları, cahit arf buluşları bulabileceksiniz..

Cahit Arf Kimdir

11 Ekim 1910’da Selanik’te dünyaya gelen Cahit Arf, ilkokulu o yıllarda sultani adı verilen liselerin ilk kısmında okumuştur. Daha ilkokuldayken bir öğretmeni, matematik alanında Cahit Arf’in yeteneğini fakedip onu yönlendirmiştir. Lise yıllarında da matematikteki bilgisiyle göze çarpan Cahit Arf, eğitimini sürdürmesi için ailesi tarafından Paris’teki St. Louis Lisesi’ne gönderilmiştir. Üç yıllık liseyi iki yılda tamamlamayı başaran Cahit Arf, üniversite eğitimi için devletin yurtdışına gönderilecek öğrenciler listesine girmeyi başarmıştır.

1932 yılında  Fransa’da Ecole Normale Superieure’de yüksek eğitimini tamamlayan Arf, Türkiye’ye döndükten sonra bir süreliğine Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yapmıştır. Bunun ardından da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde çalışmaya başlamıştır. Doktora eğitimi için Almanya’ya giden bilim insanı, 1938 yılında Göttingen Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştır.

Türkiye’ye döndüğünde İstanbul Üniversitesi’nde çalışmalarına devam eden Arf, ordinaryus profesörlüğe kadar yükselmiştir. 1962 yılına kadar da üniversitedeki görevini sürdürmüştür. Bunun ardından bir süre Robert Koleji’nde matematik derslerine giren Cahit Arf, 1964’te TÜBİTAK’ın ilk bilim kurulu başkanı seçilmiştir.

Bunun ardından Amerika’ya gidip Kalifornia Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak çalıştı. 1967 yılında kendi isteğiyle tekrar Türkiye’ye döndü. Bundan sonra yurtdışından yeni teklifler almasına rağmen, görevini sürdürmek için ODTÜ’ye gitti. 1980 yılında emekli oldu ve TÜBİTAK için çalışmalarını sürdürdü. 1983-1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği’nin başkanlığını yaptı.

Cahit Arf Sözleri

1974’te TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazanan Cahit Arf‘in cebir alanındaki çalışmaları tüm Dünya’da tanınmasını sağlamıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusunda yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi literatürde adıyla anılan çalışmaların yanı sıra “Hasse-Arf Teoremi” adı ile anılan teoremi bulan ve matematik bilimine kazandıran biliminsanıdır.

Cahit Arf, 1997 yılının Aralık ayında ağır bir kalp hastalığı nedeni ile hayatını kaybetmiştir.

Cahit Arf Sözleri

Bilim insanı adayı olan bu çocuklar hiçbir zaman kendilerine öğretilenleri sorgusuz sualsiz ezberlemezler ve doğruluğuna kayıtsız şartsız inanmazlar, çünkü biz bile öğrettiğimiz şeylerin doğruluğundan şüphe etmekteyiz.


Matematik esas olarak sabır olayıdır. Belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir.


İşlerinizi başkalarına yaptırmayın. Çünkü kendi istedikleri gibi yaparlar.


Gerçekten evrenin sırrını arıyorsanız, benim kalptensozler.com yaptığım gibi sayılara gelin. Sonsuzluk her şeyin cevabıdır. Sayı sonsuzdur.


Çocukluğumda benim için üç şey vardı. Matematik, tarih ve politika. Ama matematik zaten hepsini anlatan şeydi.


Matematik zaten her zaman vardı. İnsanoğlu onu buldu.


Sayfalarımız  >>> Küçük İskender Sözleri


Bilim ve inanç birbirinden farklı şeylerdir. İki ayrı unsurdur. Ama bilim ve inanç yan yana gelirse çok şey başarırlar. Bilim ve inancın birbirine ters düşmemesi gerekmektedir. https://www.kalptensozler.com/cahit-arf-sozleri.html


Osmanlı Devleti fazla büyüktü ve gerideydi, Türkiye daha küçük ve ileride olacak.


İnsanoğlu bir gün sonsuza dek yaşamayı matematikle bulacaktır.


Elime Kur’an’ı aldığımda Allah’a, elime kalemi aldığımda kendime inanıyorum.


  • Bilim ve inanç iki ayrı unsurdur. Birleşirse devrim yapabilirsiniz.

İki kere iki nasıl dörtse, bende o kadar akılcıyımdır.

Ben matematiğe hayatımı adadım, karşılığında bana hayatımı geri verdi.


Özlü Sözler kategorisinde  en güzel  Cahit Arf Sözlerini hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Aamir Khan Sözleri , İlhan Berk Özlü Sözleri

Bizim Sosyal Hesaplarımız;  Facebook    Twitter    Instagram    Google+    Pinterest 


 A    B    C    D    E    F    G    H     I     J    K    L    M    N    O    P    R    S    T    U    V    Y   

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here