Hicri Yılbaşı Hicret Mesajları , Hicret Nedir, Hicri Yılbaşındaki İbadetler

0
1302
views
Hicri Yılbaşı Mesajları

Hicri Yılbaşı İçin Anlamlı Mesajlar

Arapça kökenli olan hicret sözcüğü, “terketmek, ayrılmak, bir yerden başka bir yere göç etmek” demektir. Hz. Muhammed (a.s.) ve arkadaşlarının M. 622 yılında Mekke’den Medine’ye göç etmeleri kastedilir. Mekkeli müşriklerin baskılarına dayanamayan müslümanlar daha önce de iki kafile halinde Habeşistan’a hicret etmişlerdir.

Sayfamızda Hicri Yılbaşı Mesajları, Hicretin İslam Tarihindeki Önemi? Hicretin sonuçları? Muharrem Ayında Okunacak Dualar? Hicri Yılbaşı Gecesi Duası? ve Hicri Yılbaşı Mesajları bölümleri bulunmaktadır.

Hicretin İslam Tarihindeki Önemi

Hicret, Müslümanları müşriklerin zulüm ve baskılarından kurtarmış, İslâm’a yayılma imkânı sağlamış, böylece İslâm inkılâbının başlangıcı olmuştur. Bu itibârla olaydan 17 yıl sonra, Hz. Ömer’in hilâfeti esnâsında Hz. Peygamber (s.a.s.)’in hicret ettiği yılın 1 Muharrem’i olan 16 Temmuz 622 tarihi, Hicrî-Kamerî Takvim için “takvim başı” olarak kabûl edilmiştir. Rasûlullah (s.a.s.)’in hicreti Peygamberliğin 13’üncü yılında, 12 Rebiulevvel / 23 Eylül 622’de olmuştur. Bu tarih aynı zamanda Peygamber Efendimizin 53’üncü doğum yıldönümüdür. Hicretle, 23 yıl süren Peygamberlik devrinin 13 yıllık Mekke Devri sona ermiş, 10 yıllık Medine devri başlamıştır.

Her sene 21 Eylül gecesi kutlanmaktadır İnşallah Hicri Yılbaşı Mesajlarını sayfamızı beğenirsiniz.

Hicretin Sonuçları

-İslamın yayılması için iyi bir ortam oluştu.
-Göç edenlere muhacir, Medine’de onları ağırlayan ve yardımcı olan Medine’li müslümanlara ensar denildi.
-Medine’de İslam Devleti’nin temelleri atıldı.
-Medine’deki Yahudilerle Medine Antlaşması imzalandı.
-Medine’ye Mescid-i nebi yapıldı.
-Mekke Dönemi Sona ermiş Medine dönemi başlamıştır.
-Mekke ve Medine halkları arasında kardeşlik tesis edilmiştir.
-Hicri takvim başlamıştır.

Muharrem Ayında Okunacak Dualar

1-Aşağıdaki duâ, üç def‘a okunacaktır:

Bismi’llâhi’r-rahmâni’r-rahîm
“Ve sallâ’llâhu ‘alâ seyyidinâ muhammedin ve âlihi ve sahbihi ve sellem. Allâhümme ente’l-ebediyyü’l-kadîmü’l-evvelü ve ‘alâ fazlike’l- ‘azîmi ve cûdike’l- ‘amîmi’l- mu‘avveli ve hâzâ ‘âmun cedîdün kad akbele nes’elüke’l-‘ısmete fîhi mine’ş-şeytâni ve evliyâihi ve cünûdihi ve’l-‘avne ‘alâ hâzihi’n-nefsi’l-emmâreti bi’s-sûi ve’l-iştiğâli bi-mâ yukarribunî ileyke zülfâ yâ zê’l-celâli ve’l-ikrâmi ve sallâ’llâhu ‘alâ muhammedini ’n-nebiyyi’l-ümmiyyi ve ‘alâ âlihi ve ashâbihi’t- tayyibîne’t- tâhirine ve’l-hamdü li’llâhi rabbi’l-‘âlemîn.”

Türkçe Anlamı:

Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz’e, âline ve ashâbına salât ve selâm olsun. Ey evveli ve sonu olmayan Allâh’ım! Senden bu yeni yılda büyük ihsânın hürmetine, Senin her şeyi kaplayan, güvenilen varlığın hürmetine, bizi şeytandan, onun dostlarından ve ordularından korumanı istiyoruz. Kötülüğü emreden şu nefsimize karşı bize yardım et. Ey celâl ve ikram sâhibi Rabbim! Sana yaklaştıracak meşgûliyetlerde bize yardım et. Ümmî Nebî Hazret-i Muhammed (s.a.v.)’e, O’nun pak âline ve ashâbına salât ve selâm olsun. Hamd âlemlerin Rabbi olan Allâh’a mahsûstur.

  1. 365 def‘a Âyetü’l-kürsî okunacak.
  2. 1000 def‘a İhlâs-ı şerîf okunacak.
  3. 1 def‘a Zümer sûresi okunacak.
  4. Bütün bunların sonunda 1 def‘a:

“Allâhümme yâ muhavvile’l-havli ve’l-ahvâli havvil hâlenâ ilâ ahseni’l-hâl” denilecek.

Hicri Takvim Ayları sırasıyla;

1-Muharrem, 2- Safer, 3- Rebiu’l-evvel, 4- Rebiu’l-ahir, 5- Cemaziye’l-evvel, 6- Cemaziye’l-ahir, 7- Receb, 8- Şaban, 9- Ramazan, 10- Şevval, 11- Zilkade, 12- Zilhicce aylarıdır.

Aşure Günü de Hicri yılın birinci ayı olan Muharrem ayı içerisindedir. Muharrem Ayının 10. günü olan Aşure Günü idrak edilecek. Aşure Günü ile ilgili bilmek istediğiniz her şey için Aşure Günü Mesajlarını  yazımıza göz atabilirsiniz.

Hicri Yılbaşı İçin Anlamlı Mesajlar

Tüm İslam aleminin Hicri yılbaşı kutlu olsun Yeni yılda yurdumuzun ve tüm İslam coğrafyasının hak ettiği huzura kavuşmasını temenni ederim.


Hicri Yılbaşı İçin Mesajlar

Hicri Yılbaşı mesajları Geleceği oluşturacak her yeni günün bir önceki günden daha güzel, isteklerinize uygun ve sizi daha da mutlu etmesi dileğiyle hicri yılınız mübarek olması dileğiyle.


  • Tüm Müslüman aleminin Hicri Yılbaşı kutlu olsun.Yeni yılın Ümmeti Muhammed’e hayırlara vesile olması temennisiyle…

Tüm inanan kardeşlerimin Hicri yılbaşını kutlarım


Tüm Müslüman kardeşlerimin, akrabalarımın, arkadaşlarımın Hicri Yılbaşını kutlarım..


Getirdiği mutluluğun tüm kötülükleri unutturacağı, başarıların tüm başarısızlıkları yok edeceği güzelliklerin hayatını dolduracağı Hicri yıl dileğiyle.


Geleceği oluşturacak her yeni günün bir önceki günden daha güzel, isteklerinize uygun ve sizi daha da mutlu etmesi dileğiyle hicri yılınız mübarek olması dileğiyle


Hicri Yeni Yılımızın Ümmete, kendimize, toplumumuza ‘Diriliş’ olmasını Cenab-ı Haktan Dilerim!


Dün rüya, yarın hayaldir… Rüyayı mutlu, hayali umutlu yapan bugündür, gönlün neyin özlemini çekiyorsa yarınlar sana onu getirsin. Yeni hicri yılınız mübarek olsun


Sayfalarımız >>> Aşure Günü Kutlama Mesajları


Âlemlere rahmet olan Peygamber Efendimizin Medine’ye hicretinin 1440.Yılı kutu olsun.


Sıkıntı, eziyet, işkencelerden sonra; emniyet ve inşiraha ulaşılan “Taleal Bedru Aleyna” günü. Hicri Yılbaşımız kutlu olsun.


Muharrem ayı, ilahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Böylesine güzel bir aya girmenin sevinci ve mutluluğu ile Hicri Yılbaşı’nızı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim https://www.kalptensozler.com/asure-gunu-kutlama-mesajlari.html


Bedenen, zihnen, kalben Hakka hicret etmemiz temennisiyle…. Hicri Yılbaşı ve Muharrem Ayı kutlu olsun


Batıldan Hakk’a, faniden bakiye, her türlü puttan Allah’a hicret. Yeni Hicri yılımız mübarek olsun.


Tüm İslam Alemi’nin hicri yeni yılı ve Muharrem-i Şerif ayı mübarek olsun!


Asıl Yılbaşımız olan “Hicri Yılbaşı” İslam Alemine KUTLU VE MÜBAREK OLSUN.


Yeni hicri yılın tüm insanlığa ve ülkemize barış, mutluluk getirmesi dileğiyle Bütün islam aleminin Hicri Yılbaşı kutlu olsun…


Siz,yeterki doğru olun Hakk’kı yüceltin. Allah (cc) “eğri” olanı sevmez. Doğruların ise yardımcısı,ancak (O),dur.Hicri yılbaşi kutlu olsun.


  • Kainatın Efendisi İki Cihan Güneşi Bugün Mekkeden Medineye Hicret Etti Müslümanların Yılbaşı [ 1440 ]Hicri Yılbaşımız Kutlu Olsun..!!!

Bugün Hicrî yılbaşı. Yarın 1 Muharrem 1440. Hac ve Ramazan orucu gibi bütün ibadetler bu yıla göredir. Hicretiniz ve kulluğunuz kutlu olsun.

Ayların nurani Muharrem geldi.. Kutlu olsun bugün hicri yılbaşı! Çok kıymetli olan dört aydan biri

En Güzel Hicri Yılbaşı İçin Mesajlar

Hicri yenı yılımız ve Muharremi Şerif ayımız mübarek olsun…


Bütün İslam aleminin Hicri yılbaşını kutlarım.


Hikmeti sonsuz Rabbimiz bu gelen Hicri yılda tüm İslam camiasına hayırlar göndersin.


  • Rabbim hicri yeni yılı tüm İslam alemi için en güzel şekilde değerlendirmeyi ve her gününü razı olacağı amellerle yaşamamızı nasip etsin. Amin.

Yeni hicri yılın ümmeti Muhammed’e hayırlara vesile olması dileğiyle .Yeni yılınız kutlu olsun


Bütün islam alemiñin mubarek yılbaşını kutlarım.iñşaallah hayırlara vesile olsun.


1 Muharrem 1440 Hicri yılbaşı Bütün İslam alemine kutlu olsun


Tüm İslam aleminin Hicri yılbaşı kutlu olsun. Yeni yılda yurdumuzun ve tüm İslam coğrafyasının hak ettiği huzura kavuşmasını temenni ederiz.


Yeni yılın sağlık mutluluk ve başarı dolu geçmesini dilerim. Her günün bir diğerinden daha keyifli geçsin. Hicri yılınız kutlu olsun!


Yeni hicri yılda yüzünden gülücükler, gönlünden sevgiler eksik olmasın mutlu yıllar. Bir yıl daha geçti. Mutluluğunun ömür boyu devam etmesini, yaşantında hiç bir şeyin seni üzmemesini diler ve yeni yılını candan kutlarım


Sayfalarımız >>> Kerbela ve Hz. İmam Hüseyin’ i Anma Mesajları


Bugün hicri takvime göre yılbaşı. Tüm İslam aleminin hicri yalbaşı kutlu olsun. (1440)


Allah’ım yeni yılda , İslamiyeti gerçek manası ile anlamayı ve layıkıyla yaşamayı tüm kullarına nasip etsin amin. Hicri Yılbaşınız hayırlı olsun


Yeni yılın tüm insanlığa ve ülkemize barış, mutluluk getirmesi dileğiyle Hicri Yılbaşımız mübarek olsun


Tadımlık dünyadan, Doyumluluk tat kalptensozler.com bekliyoruz Ya Rab! Nefsimizi ıslah eyle, Bizi kendine kul kabul eyle. Göz kapanıncaya kadar, Bizi nefsimizle baş başa bırakma, Amin… Yeni hicri yılınız mübarek olsun


Hz Peygamber’in Medine’nin şahsında Medeniyete yürümesinin yıl dönümü kutlu olsun!


Tüm İslam Aleminin Hicri Yılbaşı’nı tebrik ediyor; Muharrem ayının ümmetin yeniden dirilişine vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Hicri Yılbaşımız mübarek olsun.


Müslüman’ın bir yılbaşı vardır, o da 1 Muharrem’dir. Yeni yılınızı Allah geçmiş yılınızdan daha feyizli, bereketli etsin.


Asırlar önce bu zamanlarda, Peygamberimiz ve ilk Müslümanlar nasıl hicret ettilerse, bizlerin de kötülüklerden iyiliklere hicret etmemiz dileğiyle… Yeni Hicri Yılınız kutlu olsun.


Allah’ım, sen evveli ve sonu olmayan cömert, acıyan, ihsanı bol olansın. Bu yeni yılda bize helâl rızıklar ihsan et. Bu sene beni, sevdiklerimi ve Müslümanları şeytanın aldatmasından ve tuzaklarından koru. Nefsimizin kötülüklerine karşı bize yardım et.


Tek Allah’a güvenerek,nasıl gelişeceğini bilmediğin geleceğe doğru yola çıkmaktır Hicret. Hicret’in 1440. yılı Hicri yılbaşı kutlu olsun..


Bu gece hicri yılbaşı.Kutlu yolculuğun üzerinden tam 1440 yıl geçti.Hicretimiz ve yılbaşımız kutlu olsun.


İnsanlık vicdanı ve merhametinin buluştuğu Mekke ile Medine’nin buluşması,Tarihin gördüğü en kutsal buluşmadır.Hicri Yılbaşı kutlu olsun.


TеbIiğ hicreti doğurmuş, hicret ise tebIiği yoğurmuştur. Kısaca hicret MüsIümanIar için bir miIаttır. Hicri yıIbaşınız mübarek oIsun .


  • İnsanlığın acılarının dinmesi için hicret ruhuyla daha çok çaba duasıyla hicri yılbaşı kutlu olsun

Efendimizin(sav) Mekke’den Medine’ye zulümattan nur’a kutlu yolculuğunun,hicretinin 1440. sene-i devriyesi,hicri yılbaşı mubarek olsun.


Özel Günler kategorisinde  en güzel  Hicri Yılbaşı Hicret Mesajları hazırlamaya çalıştık. Sizlerinde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Diğer Sayfalarımız; Cuma Gecesi İçin Mesajlar  , Hacı Bektaş-ı Veli Sözleri

Bizim Sosyal Hesaplarımız;  Facebook    Twitter    Instagram    Google+    Pinterest  

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here