Hüseyin Hilmi Işık Sözleri

0
938
views

Özlü sözleri hazırlarken en anlamlı Hüseyin Hilmi Işık Sözlerini unutamazdık. Bu sayfamızda sizler için en güzel Hüseyin Hilmi Işık Sözlerini hazırladık. Bu sayfamızda yer alan duygusal Hüseyin Hilmi Işık Sözlerini okumaktan büyük keyif alacaksınız. Bu sayfada yer alan etkileyici Hüseyin Hilmi Işık Sözlerini çok ama çok beğeneceksiniz. Sayfamızda bulunan bu harika Hüseyin Hilmi Işık Sözlerini sevdiğiniz insana kısa mesajla yollayabileceğiniz gibi bu kısa Hüseyin Hilmi Işık Sözlerini facebook, instagram ve twitterdan da paylaşabilirsiniz. Bu güzel sayfamıza siz de yeni Hüseyin Hilmi Işık Sözlerini ekleyebilir.

Hüseyin Hilmi Işık Kim

1911 yılında, İstanbul Eyüp Sultan’da doğdu. İlk öğrenimini, Eyüp Sultan Reşadiye Numune Okulu’nda yaptı. Halıcıoğlu Askeri Lisesi giriş imtihanlarını pekiyi alarak kazandı. 1929 yılında, Askeri Liseyi bitirdi. Eczacılık Fakültesi’ne girerek askeri eczacı oldu. Gülhane Hastanesi’nde bir senelik stajını birincilikle bitirip, üsteğmen olarak Askeri Tıbbiye Okulu’na müzakereci tayin edildi. Bu sırada Kimya Fakültesi’ne kaydoldu. Yüksek matematikçi Von Mises’den, mekanik profesörü Prager’den, fizikçi Dem Ber’den, teknik kimyayı Goss’dan okudu. Kimya Profesörü Arnd’ın yanında çalıştı. Takdirlerini kazandı. 

Arnd’ın yanında 6 ay travay yapıp Penylciyan – Nitromethan – Methyl esteri cisminin sentezini yaptı ve formülünü keşfetti. Dünyada ilk olan bu başarılı çalışması, İngilizce olarak Fen Fakültesi Dergisi’nde ve Almanya’da çıkan (Zentral Blatt) kimya kitabının 1937 tarih 2519 sayısında, Hüseyin Hilmi Işık isminde yazılıdır. 

Hüseyin Hilmi Işık, 1936 senesi sonunda 1-1 sayılı Türkiye’nin ilk kimya yüksek mühendisi diplomasını aldı. O sene Türkiye de ilk ve tek kimya yüksek mühendisi olduğu günlük gazetelerde yazıldı. Bu başarısından dolayı, askeri kimya sınıfına geçirildi. Ankara Mamak’ta zehirli gazlar kimyageri yapıldı. Burada 11 sene kaldı. Auver Fabrikası Genel Direktörü Mer Zbached ve kimya doktoru Goldstein ve optik mütehassısı Neumann ile yıllarca çalıştı. Onlardan Almanca da öğrendi. Harp gazları mütehassısı oldu.

1947’de Bursa Askeri Lisesi’nde kimya öğretmeni, sonra eğitim müdürü oldu. Burada ve sonra Kuleli ve Erzincan Askeri Liseleri’nde uzun seneler kimya öğretmenliği yaparak yüzlerce subay yetiştirdi. Kıdemli albayken 1960 yılında emekli oldu. Sonra Vefa, Cağaloğlu, Bakırköy Sanat Enstitüleri gibi çeşitli okullarda matematik, kimya öğretmenlikleri yaptı. Hayatı boyunca siyasete karışmadı. 

Çeşitli din, fen, tarih ve kültürel yayınları vardır. Almanca, Fransızca, Arapça ve Farsça dillerini çok iyi bilirdi. Bir kızı, bir oğlu olup, damadı Enver Ören ve torunu A. Mücahid Ören’dir. Rahmetli oğlundan Ferruh Işık isminde bir torunu daha vardır. Muhterem eşi hayattadır. 

Hüseyin Hilmi Işık, hayatı boyunca insanlarla iyi geçinmeyi, güzel ahlak sahibi olmayı, fitnelere karışmamayı tavsiye etti. Yetiştirdiği binlerce öğrencisi, ülkeye faydalı hizmetlerde bulundu. 26 Ekim 2001 tarihinde vefat etti. 

Hüseyin Hilmi Işık Sözleri

Sıhhati koɾumak müsῘümanῘaɾın üzeɾine vecibediɾ, ibadetῘeɾi yapmak ancak bununῘa mümkün oῘuɾ. -Hüseyin HiῘmi Işık

Mevki’i, etiketi ne oῘuɾsa olsun, dîne saῘdıɾanῘaɾın, din câhiῘi oῘdukῘaɾı, işῘâmiyyetden biɾşey biῘmedikῘeɾi anῘaşıῘıɾ. -Hüseyin HiῘmi Işık

Heɾkesin hakkını, ücɾetini veɾiniz! KanûnῘaɾa, hukûmetin emiɾῘeɾine kaɾşı geῘmeyiniz! VeɾgiῘeɾinizi vaktinde ödeyiniz! AῘῘahın, doğɾuῘaɾın yaɾdımcısı oῘduğunu hiç unutmayınız! -Hüseyin HiῘmi Işık

Hayat, hayaῘdiɾ. -Hüseyin HiῘmi Işık

KoɾkuῘacak yaῘnız AῘῘahü teâῘâdiɾ. -Hüseyin HiῘmi Işık

Namaza mani oῘan işte hayıɾ kalptensozler.com yoktuɾ. -Hüseyin HiῘmi Işık

Edeb haddini, sınıɾını biῘmektiɾ. -Hüseyin HiῘmi Işık  


Bizim Sosyal Hesaplarımız;  Facebook    Twitter    Instagram    Google+    Pinterest 


 A    B    C    D    E    F    G    H     I     J    K    L    M    N    O    P    R    S    T    U    V    Y   

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here