Hz. Hasan Sözleri

0
2187
views
Hz. Hasan Sözleri

Hz. Hasan Sözleri, Hz. Hasan Sözleri Yeni, Hz. Hasan Sözleri Hazır, Hz. Hasan Sözleri Twitter , Hz. Hasan Sözleri Facebook, En İyi Hz. Hasan Sözleri, Yeni Hz. Hasan Sözleri, En Güzel Hz. Hasan Sözleri, Hz. Hasan Sözleri Uzun, Kapak Hz. Hasan Sözleri, Etkileyici Hz. Hasan Sözleri

Halim, selim, cömert, sâkin, vakûr, hakîm bir zât… Müslümanlar arası birliği temin etmeye çalışan sabır ve kerem sahibi bir yiğit… Râşit halifelerin beşincisi… Cennet efendilerinin büyüğü…
 

HZ. HASAN’IN (R.A.) HAYATI

Hz. Hasan, 625 m. tarihinde 3. hicri yılın Ramazan’ında Medine-i Münevvere’de doğdu. Kulağına bizzat dedesi Rasûlullah (s.a.) Efendimiz ezan okuyup kamet getirdi. Adını “Hasan” koydu. Doğumunun yedinci gününde “akika kurbanı” kesildi. Sünnet ettirilip saçı kestirildi.. Saçının ağırlığınca gümüş sadaka verilmesi babası Hz. Ali (r.a.) ve annesi Hz. Fâtıma (r.anhâ)’dan istendi.

Hz. Hasan (r.a.) yüz güzelliği bakımından Resûl-i Ekrem (s.a.) Efendimize en çok benzeyen biriydi. Hz. Ebû Bekir (r.a.) onu kucağına alır ve “Ey Nebi’ye benzeyen, Ali’ye benzemeyen” diye severdi. Ali Efendimiz de bu söze tebessüm ederdi.

O, Allah rasûlünün terbiyesiyle yetişip büyüdü. Fahr-i Kâinat (s.a.) onu çok severdi. Bir gün kardeşi Hüseyin ile dedelerinin huzurunda güreş yapıyorlardı. Efendimiz (s.a.) Hz. Hasan’ı teşvik ediyordu. Anneleri Hz. Fâtıma (r.anhâ) buna dayanamadı ve sevgili babacığına: “Ya Resûlallah! Devamlı Hasan tarafını tutuyorsunuz. Halbuki o büyüktür. Küçüğe yardım etmek lâzım değil mi?” diye serzenişte bulundu.” İki Cihan Güneşi Efendimiz de: “Yâ Fâtıma! Cebrâil (a.s.) da Hüseyin’e yardım ediyor.” diyerek kızını teselli etti.

Hz. Hasan Sözleri

İlim, öğrenenin mazeretini ortadan kaldırır. Zira insan cahil olduğu müddetçe mazeret gösterebilir; elbette her cahil değil.

Akıllı adam, kendisine nasihat etmesini isteyen kimseye hile yapmaz.

Nimet içerisinde bulunduğunda (Allah’a) şükretmek, bir musibet gelip çattığında sabırlı olmak, şerri olmayan bir hayırdır.

Müstehap ameller, farzları engellerse onları bırakınız.

Ey Allah’ın kulları! İbretlerden öğüt alın ve geçmişlerin geriye bıraktıkları eserleri ibret kaynağı edinin. Bunca nimetlerin şükrü için günahlardan uzak durun ve nasihatlardan yararlanın. Allah’ın yardımcı ve sığınak, Kur’an’ın da delil ve davacı, cennetin sevap, cehennemin de ceza ve işkence olması insana öğüt olarak yeter.

Öğüdün size ulaşmasını engelleyen, gurur perdesidir. Gurur ve bencillik kalkmadıkça öğüt etkili olmaz.

Yolculuğun uzaklığını hatırlayan ona hazırlanır.

Ey Allah’ın kulları! Allah’tan korkun. Kurtuluş ve saadet talep edin ve ihtiyarlık çağı ulaşmadan ciddiyet gösterin. Azap parçaları www.kalptensozler.com inmeden ve lezzetleri yok edici ölüm ulaşmadan önce amel yapmaya koşun. Zira dünya, nimetlerinin devamı bulunmayan, musibetlerinden emin olunmayan, kötülüklerinden kaçınılamayan aldatıcı bir engel ve eğik güvensiz bir dayanaktır.

Rabbiyle kendisi arasında olan şeyler hakkında, akıllı davranan bir kimse görmedim.

Dünyada ayıplanmaya katlanmak, cehennemin ateşine tahammül etmekten daha kolaydır.

Yakin, kurtuluşun sığınağıdır.

Nimete şükretmemek alçaklıktır.

İbadet etmek isteyen, onun için temizlenmelidir.

Müşavere eden bir kavim, mutlaka kemale erişir 


Bizim Sosyal Hesaplarımız;  Facebook    Twitter    Instagram    Google+    Pinterest 


 A    B    C    D    E    F    G    H     I     J    K    L    M    N    O    P    R    S    T    U    V    Y   

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here