Hz. Hüseyin Sözleri

Hz. İmam Hüseyin’in (a.s), Medine’den hareket  edip Kerbela’ya varıncaya dek kendisinden nakledilen duygusal ve dini Hz. Hüseyin Sözleri içermektedir. Hz. Hüseyin Mesajları örnek olacak nitelikte ve ders vericidir ayrıca sözleri sosyal medya hesaplardan gönderebilirsiniz.

Sayfa İçeriği; Hz. Hüseyin sözleri resimli, Hz. Hüseyin sözleri kerbela, Hz. Hüseyin sözleri dini, Hz Hüseyin sözleri facebook, Hz Hüseyin sözleri ehlibeyt, Hz. Hüseyin sözleri şiirleri yer almaktadır.

Hazret-i Hüseyin radıyallahu anh Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin sevgili ikinci torunu… Hazret-i Ali (r.a.)’ın küçük oğlu… “Şehid” lakabıyla meşhur… Başına gelen acı hadiseler dolayısıyla İslâm ümmetinin yüreklerini sızlatan bir yiğit… “Kerbelâ şehidi” diye tanınan bir sevgili mazlum insan…

Hz. Hüseyin Sözleri

Gerçek cimri, selam vermekte cimrilik yapan kimsedir. (Hz. Hüseyin)

Yanında başkasının giybetini eden bir adama şöyle buyurdu: ey adam! Giybet etmekten sakin. Çünkü giybet, cehennem köpeklerinin katığıdır. (Hz. Hüseyin)

Heyhat! Zillet boyun eğmek bizden uzaktır. (Hz. Hüseyin)

Hz. Hüseyin Sözleri
Hz. Hüseyin Sözleri

Bazıları Allah’tan bir şey umarak ibadet ederler; bu tacirlerin ibadetidir. Bazıları da korkarak ibadet ederler; bu da kölelerin ibadetidir. Bazıları ise allah’a şükür olarak ibadet ederler; bu da hür insanların ibadetidir; işte en faziletli ibadet budur. (Hz. Hüseyin)

Seni seven, kötü işlerden seni sakındırır; senden nefret eden ise seni bu işlere teşvik eder. (Hz. Hüseyin)

Bu üç kimsenin dışında hiç kimseye ağız açma: dindar, yiğit ve soylu. Çünkü dindar kendi dinini koruması için ihtiyacını karşılar. Yiğit de (seni ümitsiz etmeyi) kendi yiğitliğine sığdırmaz, utanır. Soylu ise ihtiyacın için yüzünün suyunu dökmeye mecbur kaldığını bildiğinden, haysiyetini korumak için seni eli boş geri çevirmez. (Hz. Hüseyin)

Bir adam imam(aş)’a selam vermeden nasılsınız? Allah afiyet versin. Dediğinde şöyle buyurdu: evvel selam, sonra kelam. Allah sana da afiyet versin. Daha sonra buyurdular ki: selam vermedikçe hiçbir kimseye konuşma müsaadesi vermeyin. (Hz. Hüseyin)

Hakka amel edilmediğini ve batıldan da kaçınılmadığını görmüyor musunuz? Böyle bir durumda mü’minin ölümü arzulaması haktır. Ben ölümü saadet, zalimlerle yaşamayı ise alçaklık biliyorum. (Hz. Hüseyin) https://www.kalptensozler.com/hz-huseyin-sozleri.html

Selamın yetmiş hasenesi sevabı vardır; altmış dokuzu selam verene, biri ise selamın cevabını alan kimseyedir. (Hz. Hüseyin)

Cömertlik eden yücelir, cimrilik yapan ise alçalır. (Hz. Hüseyin)

Kardeşler dört kısımdır: 1-sana ve kendine yararı olan. 2-sana yarara olan 3-senin zararına olan. 4-ne sana ve ne de kendine yararı olan. (Hz. Hüseyin)

Kıyamet günü, yalnız dünyada allah’tan korkan kimse emniyette olabilir . (Hz. Hüseyin)

Akıl, ancak hakka uymakla kâmil olur. (Hz. Hüseyin)

Özür dilenecek hareketten sakin. Zira mü’min ne suç işler ve ne de özür diler, ama münafık her gün suç işleyip özür diler. (Hz. Hüseyin)

Alimin nisanelerinden biri de kendi sözünü eleştirmesi ve muhtelif görüşlerin hakikatinden haberdar olmasıdır. (Hz. Hüseyin)

Bir adam gelip imam(aş)’dan yardım istediğinde imam şöyle buyurdu: ağır bir borcu, gücü aşan yüklü bir tazminatı ödemek ve aşağılayıcı fakirlik kalptensozler.com dışında ağız açmak doğru değildir. O adam: bunlardan biri için gelmiştim’ dediğinde, imam(aş) kendisine yüz dınar verilmesini emretti. (Hz. Hüseyin)

>>>>> Hacı Bektaş-ı Veli Sözleri

İyiliklerde yarışın ve manevi ganimetleri elde etmeye koşun. (Hz. Hüseyin)

Allah’a isyan ederek bir şeye ulaşmak isteyen kimse umduğundan uzaklaşarak, korktuğu şeye yaklaşmaktadır. (Hz. Hüseyin)

İnsanlar dünya kullarıdır; din ise onarın dillerine bir yalaktır; dinin sayesinde geçimlerini sağladıkları müddetçe onu koruyup gözetirler; (ama) zorluklarla imtihan edildiklerinde dindarlar azalır. (Hz. Hüseyin)

Allah’ın, kendi kulunu istidracı gafil avlaması, ona bol nimet verip şükretmek (hususunda) başarısız kılmasıdır. Fırsatı elinden kaçıncaya kadar nimetle meşgul olup velinimetini hatırlamamasıdır. (Hz. Hüseyin)

İmam(aş) oğlu seccad(aş)’a şöyle buyurdu: ‘ey oğlum! Allah’tan başka yardımcısı olmayan kimseye zulmetmekten sakin. (Hz. Hüseyin)

Kerbela’ya doğru hareket ettiklerinde şöyle buyurdular: doğrusu bu dünya değişip tanınmaz olmuş ve bütün iyiliklerine sırt çevirmiş; kabin dibindeki azıcık kalıntı sudan ve havası ağır olan otlaktaki gibi alçak yaşantıdan başka bir şey kalmamıştır. (Hz. Hüseyin)

Allah korkusundan ağlamak, cehennem ateşinden kurtulmaya sebep olur. (Hz. Hüseyin)

Allah, gücünü aldığı kimseden itaat istemediği gibi, teklif yükünü de ondan kaldırır. (Hz. Hüseyin)

İnsanların en cömerti istemeden veren, en asılı de intikama gücü yeterken bağışlayandır. (Hz. Hüseyin)


Hz. Hüseyin Sözleri yazımız da hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz..

Paylaş

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.