İstanbul İle İlgili Sözler

0
4453
views
İstanbul İle İlgili Sözler

İki kıtanın birleştiği taşı toprağı altın olan İstanbullu kardeşlerimiz için hazırladığımız en güzel ve anlamlı İstanbul İle İlgili Sözler sizler için derledik. İstanbul Sözleri sevdiklerinize, dostlarınıza sosyal medya faceboo, twıtter, Watsapp, instagram üzerinden iletebileceksiniz. İşte İstanbul İli İle İlgili Sözler….

Sayfa İçeriği; İstanbul ile ilgili sözler, Sevilen İstanbul ile ilgili sözler, İstanbul ile ilgili sözler görseller,  Güzel İstanbul  ile ilgili sözler, İstanbul ile ilgili sözler anlamlı, İstanbul ile ilgili sözler resimli yer almaktadır.

İstanbul Tarihçesi

İstanbul’un tarihi, Yenikapı Theodosius Limanı kazılarıyla gün ışığına çıkan Neolitik çağ yerleşimiyle, 8500 yıl geriye uzanmış, bu süreçte kentin geçirdiği kültürel, sanatsal, jeolojik değişim ve kent arkeolojisi hakkında yeni bir dönem açılmıştır.Şüphesiz, İstanbul’un tarihi ile ilgili en göze çarpan özelliği, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu gibi üç evrensel imparatorluğa başkentlik yapmış olmasıdır. M.S. 4. Yüzyılda Roma İmparatorluğu çok genişlemiş; İstanbul, stratejik konumundan dolayı, İmparator Büyük Konstantin tarafından Roma’nın yerine yeni başkent olarak seçilmiştir. Kent 6 yılı aşkın bir sürede yeniden düzenlenmiş, surlar genişletilmiş, tapınaklar, resmi binalar, saraylar, hamamlar ve hipodrom inşa edilmiştir. 330 yılında yapılan büyük merasimlerle, kentin, Roma İmparatorluğu’nun başkenti olduğu resmen açıklanmıştır.

Yakın çağın başladığı dönemde İkinci Roma ve Yeni Roma adları ile anılan kent, daha sonra “Byzantion” ve geç devirlerde Konstantinopolis olarak adlandırılmıştır. Halk arasında ise kentin adı tarih boyunca “Polis” olarak anıla gelmiştir.Büyük Konstantin’den sonraki imparatorların da şehri güzelleştirme çabalarının devam ettiği anlaşılmaktadır. Kentteki ilk kiliseler de Konstantin’den sonra inşa edilmiştir. Batı Roma İmparatorluğu’nun 5. yüzyılda çökmesi nedeniyle, İstanbul, uzun seneler Doğu Roma İmparatorluğu’nun (Bizans) başkenti olmuştur. Bizans döneminde yeniden inşa edilen kent, surlarla tekrar genişletilmiştir. Günümüzdeki 6492 m. uzunluğundaki ihtişamlı şehir surları, İmparator Il. Theodosius tarafından yaptırılmıştır. 6. yüzyılda nüfusu yarım milyonu aşan kentte,İmparator Justinyen idaresinde bir altın çağ daha yaşanmıştır.

Günümüze kadar ulaşan Ayasofya, bu dönemin bir eseridir. 726-842yılları arasında kara bir devir olan Latin egemenliği, 4. Haçlı seferinin 1204 yılında şehri istilası ile başlamış, tüm kilise ve manastırlar ile abidelere kadar şehir yıllar boyu talan edilmiştir. 1261’de idaresi tekrar Bizanslıların eline geçen kent, eski zenginliğine tekrar kavuşamamıştır. İstanbul, 53 günlük bir kuşatma sonrası, 1453’teTürklerin eline geçmiştir.Fatih Sultan Mehmet’in savaş tarihinde ilk defa kullanılan iri boyutlardaki topları, İstanbul surlarının aşılmasının önemli bir sebebidir. Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti buraya taşınmış, ülkenin çeşitli yerlerinden getirilen göçmenlerle şehir nüfusu arttırılmış, boş ve harap olan şehrin imar çalışmalarına başlanmıştır. Şehrin eski halkına din hürriyeti ve sosyal haklar tanınarak, yaşamlarını sürdürmeleri sağlanmıştır. Fetihten yüzyıl sonra ise Türk Sanatı şehre damgasını vurmuş, kubbeler ve minareler şehir siluetine hakim olmuştur.16. yüzyıldan itibaren Osmanlı Sultanlarının Halife olmalarından ötürü, İstanbul tüm İslam dünyasının da merkezi olmuştur. Sultanların idaresinde şehir tamamen imar edilmiş, büyüleyici bir atmosfere bürünmüştür. Eski akropolde kurulu Sultan Sarayı, Boğaziçi’nin ve Haliç’in eşsiz manzarasına hakim kılınmıştır. 19. yüzyıldan itibaren Batı dünyası ile sıklaşan temaslar sonrası, camiler ve saraylar, Avrupa mimarisi tarzında, Boğaziçi kıyılarına inşa edilmeye başlanmıştır. Kısa sürede inşa edilen birçok saray, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminin de sembolleridir. 20. yüzyılın başında, İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu’nun sona ermesine şahit olmuştur.Osmanlı İmparatorluğu parçalanırken ve iç ve dış düşmanlar kendi payları için mücadele ederken; Mustafa Kemal Atatürk, Türk Milletinin desteğini alarak, silah arkadaşları ile birlikte, vatan toprağının kurtarılması için mücadeleye girişmiştir. Milletin iradesi ile kazanılan Kurtuluş Savaşı’nı müteakiben; Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, 1923’te Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu süreçte, başkentin Ankara’ya taşınması, İstanbul’un önemini değiştirmemiştir. Bu eşsiz şehir, büyüleyici görünümü ile dünya üzerindeki en önemli kültür-turizm-sanat-finans ve ticaret başkentlerinden biri olmayı sürdürmektedir.

İstanbul İle İlgili Sözler

Ya ben İstanbul’u alırım, ya da İstanbul beni. (Fatih Sultan Mehmet)

Ana gibi yâr olmaz, İstanbul gibi diyar, Güleni şöyle dursun, ağlayanı bahtiyar.  (Necip Fazıl Kısakürek)

Bu İstanbul şehri ki misli benzeri yoktur Bir tɑşınɑ bütün ɑcem mülkü fedɑdır. (Şɑir Nedim)

Yeryüzünde İstanbul kadar uygun bir yere kurulmuş bir şehir yoktur. (İspanyol gezgin Pedro)

İstanbul İle İlgili Söz

Daha muhteşem bir manzara yeryüzünde mevcut değildir. Haşmetli kubbeleri, birbirinden güzel sayfiyeleri ile İstanbul, dünya şehirlerinin kraliçesidir. (İngiliz Lady Dorina Neave)

Diğer bütün kentler ölümlüdür, ama sanırım kalptensozler.com İstanbul, insanlar var oldukça yaşayacaktır. (Petrus Gyllius)

İstanbul, önünde şair ile arkeoloğun, diplomat ile tüccarın, prenses ile gemicinin, Kuzeyli ve Güneylinin, hepsinin aynı hayranlık duygusuyla haykırdığı evrensel ve son derece büyük bir güzelliktir. Bütün dünya, bu kentin dünyanın en güzel yeri olduğu düşüncesindedir. (Edmondo De Amicis)

Dünyanın başkenti olarak tercih edilebilecek tek yer İstanbul’dur; aynen kainatın merkezidir. (Baron De Tott)

Dünyɑ’dɑ İstanbul kɑdɑr güzel görünüşlü bɑşkɑ bir kent bulunmɑdığını söyleyenler, gerçekten hɑklıymışlɑr. (Chɑteɑubrıɑnd)

İstanbul dünyanın gerçek başkentidir. Konumu bakımından yeryüzünde rakibi yoktur. (Joseph Hellert)

İstanbul’un manzarasının güzelliğini hiç bir fırça ve kalem lâyıkıyle tarif edemez. (Fransız şâiri, Alphonse de Lamartine )

İstanbul’dan daha muhteşem bir manzara yeryüzünde yoktur. (İng. Mrs. Lady Dorina neave-1907)

>>> Diyarbakır İle İlgili Sözler

İstanbul biricik ve kıyas kabul etmeyen bir şehirdir. Manzarasının güzelliği asla çizilemez. (Alphonse De Lamartine)

İstanbul, Asya ile Avrupa’nın uyumlu estetiğini, insanın dili tutulacak derecede âhenkle aksettiriyor. ( Fransız baronesi D. de Fontmagne)

İki büyük cihanın kesinti noktasında, Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin gözbebeği İstanbul, bütün vatandaşların kalbinde yeri olan şehirdir. (Mustafa Kemal Atatürk)

İnsanın muhayyilesi ancak İstanbul kadar güzel bir şehir hayâl edebilir. (İngiliz Büyükelçi, Sir Henry Layard)

Pɑris güzel bir sɑlon, Londrɑ güzel bir pɑrk, Berlin güzel bir kışlɑ ɑmɑ İstanbul güzel bir şehir. (Zülfü Livɑneli)

İstanbul eskiden beri Avrupa ve Asya’yı birleştiren büyülü ve adeta kutsal bir mühürdür. İstanbul muhakkak dünyanın en güzel yeridir.  (Gerard De Nerval) https://www.kalptensozler.com/istanbul-ile-ilgili-sozler.html

Göklere tırmanan minareler, sayısız kurşun kubbeler, hayran olunacak şekilde tabiatın içine yerleştirilmiş.  (Alman General Moltke)

Dünyɑdɑki bütün şehirler yok olɑbilir fɑkɑt İstanbul gönüllerde yɑşɑmɑyɑ devɑm eder. (Gyllius)

Dünyaya son kere bakacaksın deseler, bu bakışı İstanbul’un Çamlıca’sından isterdim. (Lamartine)

Eski ve yeni bütün yɑzɑrlɑr İstanbul’un dünyɑnın en seçkin yerinde bulunduğunu bilir. (Ermeni Coğrɑfyɑcı İnciciyɑn)

Dünyaya bir kez bakmak zorundaysan sadece İstanbul’a bak! (Alphonse de Lamartine)

En Güzel ve Anlamlı İstanbul Sözleri

Sen gibi olmuyor sevgili, İstanbul bile sırtını dönmüşken içime, neyin kazanma savaşındayım..

Kız kulesi gibi ortada bıraktın beni. Hani birgün olurda Sandala binip yanıma gelirsen ‘unutma sevgili Bütün İstanbul AŞIK BANA!

İstanbul gecesi gibi avare oldum sevgili..

Gözlerim kapalı seni dinliyorum istanbul gibi kokan yedi mevsime Sığdıramadığım Sevgili…

Ne Paris nede Londra yada Amerika tutmaz yerini asla, sen Türkiyenin gözbebeğisin sevgili istanbuLum seninle mutluyum..

İstanbul İçin Özlü Sözler

Ah be “İstanbul” sen değilmisin bir boğaz uğrana koca şehri ayıran kim bilir ne sevdaların “ahı” var üzerinde kavuşmuyor İki yakan ….!

İstanbul’u hissetmek en derin sevdaları yaşa.tır size

İstanbul diyorum; parmaklarımın ucundaki sigaram, yanık mektubumdaki sevgilim gibi. Vazgeçilmiyor…

Biliyorsun ki daha bitmedi bende. Hiç ayrılık da yoktur doğduğum yerde. İstanbul gibi iki ayrı kıyı olduk. Ayrı düştük sevgilim aynı şehirde..

İstanbul uzatmalı sevgili gibi. Gelmek kolayda ayrılması biraz üzüyor.

İstanbuL 7 tepe kızlar gider mektebe, beklerim sevdiğimi saatlerce Aşk İstanbul da yaşanır bu genç saatlerde.

Kız kulesini izlerim akşama doğru sevgililer buluşur anılarına güzeılik katar sahil boyu İstanbulum aşıkların yurdu..

Demli bir çay gibi sohbetimiz olmalı senle sevgili. Birde İstanbul kadar tutkulu sevdamız olmalı

>>> Erzurum İle İlgili Sözler

Sokaklarında büyüdüm acıyı sevinci caddeıerinin üstünde γaşadım ve sana bağlandım istanbulum..

İki cihanı bir araya getiren tek şehir İstanbul.

Dünyada en çok bakacağın yeri sorsalar İstanbul derdim.

Ah İstanbul, seni bir gün fethedeceğim.

Bir şehir ol. Mesela İstanbul gibi. De ki; Boğazım kuruyana kadar seveceğim seni.

Dünyaya bir kez daha gelsem ömrümü İstanbul’da geçirmek isterdim.

İçli bir şarkının sözleri gibisin İstanbul.

Heycanı seninle γaşarım ağlamayı seninle tadarım her sokağında bir iz bırakırım seviyorum seni istanbulum..

GüzeI memleketim İstanbul sen sadece bir haγat değilsin sen haγatın başladığı yersin γaşamayı bilenler için..

İstanbul; çok sevilmiş bir sevgili gibi sevdiğim şehir…

Dinlerim İstanbulu sesini, aşk ve nağmeıerle alır içimdeki nefreti, γaşama özlemini tadarım seninle sen γaşanılacak şehirsin bu alemde İstanbuL!

Haγatımın anlam kazandığı sokaklarda tanıdım seni İstanbulum sen haγatımı anlatan tek dostsun insanlara..


İstanbul İle İlgili Sözleri yazımız da hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitelerimizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz..

Bizim Sosyal Hesaplarımız;  Facebook    Twitter    Instagram    Pinterest 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here