Mehmet Akif Ersoy Sözleri

0
2381
views
Mehmet Akif Ersoy Korkma Sözleri

İstiklal marşının mimarı Mehmet Akif Ersoy” un anısına hazırladığımız güzel özlü sözlerini sizlere sunuyoruz. Mehmet Akif Ersoy Sözlerini bu başlık altından alabilir kolaylıkla Facebook, Whatsapp veya Sms olarak gönderebilirsiniz. Sosyal medyanın en güzel Mehmet Akif Ersoy Sözleri. İşte tüm detaylar

Sayfa İçeriği;  Mehmet Akif Ersoy sözleri resimli, Mehmet Akif Ersoy sözleri ve şiirleri, Mehmet Akif Ersoy sözleri Allah bu Millete, Mehmet Akif Ersoy eğitim ile ilgili sözleri,  Mehmet Akif Ersoy sözleri facebook, Mehmet Akif Ersoyun gençliğe sözleri yer almaktadır. 

Mehmet Akif Ersoy Kim

Mehmet Akif Ersoy, 1873 yılında İstanbul’da doğdu. Babası “İpekli Hoca” olarak bilinen Tahir Efendi, annesi ise Şerife Hanım’dır. Dini eğitimini babasından alan Akif, öğrenimine Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde başladı. Buradan mezun olduktan sonra sırasıyla Fatih Rüştiyesi, İstanbul İdadisi ve Halkalı Baytar Mektebi’nde öğrenimini sürdürdü. Akif, gittiği tüm okullarda başarısıyla diğer öğrencilerden sivrilmişti.

İlk şiirlerini, İstanbul İdadisi’nde okurken yazdı. Bu okuldaki hocalarından biri de ünlü edebiyatçı Muallim Naci’ydi. Muallim Naci, daha o yaşlarda Akif’teki yeteneği fark etmiş ve “Bu çocukta gördüğüm cevheri, kimsede görmedim” demişti.

Osmanlı Devleti’nin farklı bölgelerinde baytarlık yapan Akif, kendisini ideallerine vermek adına bu görevini bıraktı. Darülfünun’da ve Halkalı Ziraat Mektebi’nde edebiyat dersleri vermeye başladı. Bu sırada çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı.

Mehmet Akif Ersoy Sözleri

Birinci Dünya Savaşı sırasında Teşkilat-ı Mahsusa’dan Kuşçubaşı Eşref ile Arabistan’a gitti. Buradaki görevi, İngilizlerin kışkırttığı Arapların ayaklanmasını önlemekti.

Akif, Çanakkale Zaferi’nin haberini Arap topraklarında aldı. Öylesine bir heyecan duydu ki, hemen kalemine sarıldı; “Çanakkale Destanı”nı yazdı.

1920’de Burdur vekili olarak meclise girdi. 12 Mart 1921 günü yazdığı İstiklal Marşı, meclis tarafından milli marş olarak kabul edildi. 11 yıl boyunca Mısır’da kalan Akif, 1936’da tekrardan yurda döndü. 

İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy, 27 Aralık 1936 günü vefat etti.

Mehmet Akif Ersoy Sözleri

Mehmet akif’e sormuşIar. Bu üIke ne zaman geIişir? Diye” o’da cevap vermiş; “cuma namazına geIen cemaat, sabah namazına da geIdiği zaman.


HatırIar mısın? Doğduğun zaman, sen ağIardin güIerdi aIem. ÖyIe bir yaşam sür ki, mevtin sana hande oIsun. HaIka matem.


Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.


Konuşmak bir mana ise susmak binbir mana. Herkes konuşmasına konuşur Iakin sükut yürekIi oIana.


Mehmet Akif Ersoy Özlü Sözleri

Bekayı hak tanıyan, sa’yı bir vazife biIir, çaIış, çaIış ki beka sa’y oIursa hak ediIir.


Eski dünya, yeni dünya, bütün akvam-ı beşer kaynıyor kum gibi, tufan gibi, mahşer mahşer yedi ikIimi cihanın duruyor karşısında, ostraIya iIe beraber bakıyorsun: kanada! ÇehreIer başka, IisanIar, deriIer rengarenk; sade bir hadise var ortada: vahşetIer denk.


Şehamet dini, gayret dini, ancak müsIümanIıktır. Hakiki müsIümanIık en büyük kahramanIıktır.


Tek hakikat var, evet, bellediğim dünyadan, elli, altmış sene gezdimse de, şaşkın şaşkın: hepimiz kendimizin, bağrı yanık, aşıkıyız; sade, i’lanı çekilmez bu acaib aşkın!


Ey âdemoğlu bu devir ve Devran’da içinizde hakkı ve hukuku bilen çoktur. Yaptığınız işte hile çok İslamiyet’i sorup da arayan ve yaşayan yoktur. https://www.kalptensozler.com/mehmet-akif-ersoy-sozleri.html


Edepsizliğin başladığı yerde edebiyat biter ..!


İz bırakanIarIa senin aranda basit bir fark var sadece . .onIar ömür boyu gayret ediyorIar; sen ömür boyu hayret ediyorsun.


Ya rab, bu uğursuz gecenin yok mu sabahı, mahşerde mi biçarelerin, yoksa felahı.


Ne irfandır veren ahIaka yüksekIik ne vicdandır. FaziIet hissi insanIarda aIIah korkusundandır.


Artık ikiyüzlüleri sevmeye başladım. Çünkü yaşadıkça yirmi yüzlü insanlar görmeye başladım.


Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır.


>>> Abdülhamid Han Sözleri


Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, bir hilâl uğruna yâ Rab, ne güneşler batıyor.


İki üç balta ayırmaz bizi mazimizden. Ağacın kökü mademki derindir cidden, dalı kopmuş, ne olur gövdesi gitmiş, ne zarar o, bakarsın, yine üstündeki edvarı yarar, yükselir, fışkırıp, afak-ı perişanımıza; yine bir vaha serer kavrulan imanımıza.


AIIah bu miIIete bir daha istikIaI marşı yazdırtmasın.


Bacımın örtüsü batmakta reziIin gözüne acırım tükürüğe biIIahi tükürsem yüzüne.


AIdanma insanIarın samimiyetine, menfaatIeri geIir herşeyden önce. Vaad etmeseydi aIIah cenneti, o’na biIe etmezIerdi secde.


Bir dost meclisinde Mehmet Akif gayet hararetli bir şeyler anlatmaktadır. Sonradan görme zenginin biri bu meclise gelir selam verir ancak herkes Akif’i dinlediğinden kimse kalptensozler.com duymaz selamı ve almazlar dolayısıyla. Adam Akif’e sataşmak için: O üstat ne sallıyorsun yine der. Akif istifini bozmadan: Senin ne kadar iyi bir insan olduğunu sallıyorum.


Girmeden tefrika bir miIIete düşman giremez. topIu vurdukça yürekIer onu top sindiremez.


Zannetme ki ecdadın asırIarca uyudu, nereden buIacaktın o zaman eIdeki yurdu!.


Cehennem de olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz, bu yol ki hak yoludur dönmek bilmez yürürüz ..!


Medeniyet dediğin açmaksa bedeninin her yerini… Desene hayvanlar senden daha medeni.


Bu ezanIar ki şahadetIeri dinin temeIi, ebedi yurdumun üstünde benim inIemeIi.


Ağlarım, ağlatamam, hissederim, söyleyemem. Dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım.


Mehmet Akif Ersoy Sözlerini yazımız da hazırlamaya çalıştık. Sizlerde sayfamıza katkı sağlamak isterseniz yorum kutusuna güzel sözlerinizi bekliyoruz. Sitemizi Sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

İlgili Sayfalarımız; Anlamlı Güzel Sözler Cemal Süreya Sözleri

Bizim Sosyal Hesaplarımız;  Facebook    Twitter    Instagram    Pinterest 


 A    B    C    D    E    F    G    H     I     J    K    L    M    N    O    P    R    S    T    U    V    Y    

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here