Ömer Muhtar Sözleri

Ömer Muhtar Kim

Ömer Muhtar kimdir, İtalya’ya karşı yürütülen Libya direnişinin öncüsü olan Libya’lı lider ve devlet adamı. Ömer Muhtar, 1931 yılında, İtalyan askerler tarafından yakalanarak idam edildi.

Ömer Muhtar, 1862 yılında, Batnan, Libya’da dünyaya geldi. Babası, henüz o 16 yaşındayken, Hac ziyareti sırasında vakitsiz olarak hayata gözlerini yumunca, kardeşinin ve kendisinin eğitimleri, aile dostları Seyyid El Giryani tarafından üstlenildi. Muhtar, Cağbub’da bulunan İslami Bilimler Akademisi’nde din eğitimi aldı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Kasur imamlığına getirilen Ömer Muhtar, bu görevi 1911 yılına kadar devam ettirdi. Bu tarihte, İtalya’nın Osmanlı hakimiyetinde bulunan Libya’ya saldırmaları üzerine, Senusi tarikatı şeyhi olan Ahmed Şerif es-Senusi’nin önderliğinde başlayan direniş hareketlerine katıldı. Fakat direniş çabaları ve Osmanlı’nın müdahaleleri İtalyan’ları geri püskürtmek için yeterli olmadı ve de Osmanlı-İtalya arasında imzalanan Uşi (Ouchy) antlaşması sonucunda, 18 Ekim 1912 tarihinde Trablusgarp Savaşı, İtalya’nın galibiyeti ile sona erdi.

İtalya hükümeti yerel yönetimleri değiştirerek, 1922 tarihinde faşist yönetimi Libya’ya getirdi. Libya’nın hızlanan sömürgeleşme süreci, Ömer Muhtar’ı tedirgin ediyordu; o da 1923 yılında, Berka civarında etrafına topladığı yerli halkla beraber direniş hareketlerine başladı.

Her ne kadar eğitimi Kuran’ı öğretmek üzerine olsa da, Ömer Muhtar aynı zamanda iyi bir çöl savaşları stratejistiydi. Yeşil Dağ (Ghebel Akhdar) çevresinde konuşlandırdığı yerel aşiretleri, sayıları 100 ila 250 arasında olan küçük gruplar halinde bölerek İtalyan işgalcilere karşı etkili bir gerilla savaş taktiği uyguladı ve düşmana büyük kayıplar verdirtti.

Ömer Muhtar Sözleri

Bana gelince ben cellatlarımdan daha uzun yaşayacağım.

Biz asla teslim olmayız ya kazanırız ya ölürüz.

Çocuklarınıza sütle birlikte Kurandan öğütler verin boyları büyürken kalplari ve bakış açılarıda büyüsün.

İmanımız için savaşmalıyız bunun için başka bir yolu yok.

Bir kişinin dışında bütün insanların cehenneme gireceğini bilsem o bir kişinin kendimin olmasından korkarım bir kişinin dışında tüm insanların cennete gireceğini bilsem cennete gidecek o bir kişinin kendim olmasını arzu ederim.

Kim abdestli olduğu hâlde abdest tazelerse, Allah bu sebeple kendisine on misli sevap yazar. –Tirmizi

İlmin tamamı iki şeyden ibârettir: Allahü Teâlâ’nın, ezelde senin için takdir ettiği rızık için endişe etme… / İbrâhim-i Havvâs Hz


Bizim Sosyal Hesaplarımız;  Facebook    Twitter    Instagram    Google+    Pinterest

Paylaş

1 yorum

  1. Asla bunlar değil, o filmin en anlamlı sözü; İtalyan askeri, adamlarından biri öldüreceğin de onu durdurur Ömer Muhtarın adamı itiraz eder” onlar (İtalyanlar) bizden aldıkları esirleri öldürüyorlar ama can alıcı o güzel söz gelir. Bana göre bu söz o filmin ve Ömer Muhtarın en güzel sözüdür.” Onlar bizim öğretmenlerimiz değiller, bizim öğretmenimiz Kur-an’ı Kerimdir.”

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.