Yıldırım Bayezid Sözleri

0
1017
views

Yıldırım Bayezid Sözleri, Yıldırım Bayezid Sözleri Yeni, Yıldırım Bayezid Sözleri Hazır, Yıldırım Bayezid Sözleri Twitter , Yıldırım Bayezid Sözleri Facebook, En İyi Yıldırım Bayezid Sözleri, Yeni Yıldırım Bayezid Sözleri, En Güzel Yıldırım Bayezid Sözleri, Yıldırım Bayezid Sözleri Uzun, Kapak Yıldırım Bayezid Sözleri, Etkileyici Yıldırım Bayezid Sözleri

Yıldırım Bayezid Kim

Yıldırım Bayezid 1360 yılında Edirne’de doğdu. Babası Murad Hüdavendigar, annesi Gülçiçek Hatundur. Gülçiçek Hatun Rum’dur. Yıldırım Bayezid yuvarlak yüzlü, beyaz tenli, koç burunlu, ela gözlü, kumral saçlı, sık sakallı ve geniş omuzluydu. Girdiği savaşlarda gösterdiği cesaretten dolayı ona ‘Yıldırım‘ lakabı takılmıştı.

Çocukluğunu Bursa Sarayı’nda kardeşleriyle birlikte geçirdi. İyi bir eğitim gördü. Devrin en büyük alimlerinden dersler aldı. Gençliğinde Kütahya sancağında valilik yaptı. Sultan Murad Hüdavendigar’ın vasiyeti gereği 1389 yılında padişahlığa getirildi. Tahta çıktığında 29 yaşındaydı.

Sırbistan’ın başında, Kosova savaşında ölen Kral Lazar’ın oğlu Stefan Lazaroeviç vardı. Barış antlaşması için geldiği Edirne’de kız kardeşi Maria’yı Bayezid’e verdi. Bu evlenme sayesinde Osmanlı-Sırp dostluğu kuruldu. Yıldırım Bayezid Timur’la yaptığı Ankara Savaşı’nda yenildi ve esir düştü. 13 yıl süren saltanatı sonunda esaretinin başlamasından 7 ay 12 gün sonra vefat etti.

Yıldırım Bayezid Sözleri

Gidin, daha çok müttefik ve daha büyük oɾdulaɾla kaɾşıma çıkın ki, kazanacağım şan ve zafeɾ de daha büyük olsun!

Yenileceğinden korkan, daima yenilir.

Atım yemini roma’daki saint pieɾɾe kilisesinin sunağında yiyecek.


Bizim Sosyal Hesaplarımız;  Facebook    Twitter    Instagram    Google+    Pinterest 


 A    B    C    D    E    F    G    H     I     J    K    L    M    N    O    P    R    S    T    U    V    Y   

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here