Zerdüşt Sözleri

Özlü sözler içinde en anlamlı Zerdüşt Sözlerini sizler için hazırladık. Bu sayfamızda yer alan duygusal Zerdüşt Sözlerini okumaktan büyük keyif alacaksınız. Bu sayfada yer alan etkileyici Zerdüşt Sözlerini çok ama çok beğeneceksiniz. Sayfamızda bulunan bu harika Zülfü Zerdüşt Sözlerini sevdiğiniz insana kısa mesajla yollayabileceğiniz gibi bu kısa Zerdüşt Sözlerini facebook, instagram ve twitterdan da paylaşabilirsiniz. Bu güzel sayfamıza siz de yeni Zerdüşt Sözlerini ekleyebilirsiniz.

Zerdüşt Kim

Zerdüştlük dininin kurucusu olan Zerdüşt İranlı olduğu bilinse de doğum yeri hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bazı akademisyenlere göre gerçek adı Sipitama’dır.

Etimoloji

Zerdüşt kelimesi, Avesta dilindeki yaşlı anlamına gelen zareta ile, deve anlamına gelen ustra kelimelerinden türetilmiştir. Manası yaşlı develere sahip olan kişidir. Ayrıca ismin ilk bölümünün Avesta dilinde sarı anlamına gelen “Zaray”dan gelme olasılığı da bulunmaktadır. Bu durumda sarı develere sahip olan kimse manasına gelebilmektedir.

Yaşamı

Zerdüşt’ün M.Ö. 628 yılında Rey’de doğduğuna ve M.Ö. 551 yılında Tahran yakınlarında öldüğüne inanılmaktadır. Tahminler çoğunlukla efsanelere dayanmaktadır. 

Felsefesi

Zerdüştlük, 6. yüzyılda formunu tamamlamış en eski tek tanrılı dinlerden olduğu bilinmektedir. Zerdüşt insanı gerçek (asha) ile yalan (druj) arasında ruhsal mücadele veren bir varlık olarak göstermektedir. Buna göre insanlığın amacı doğruluğu muhafaza edip ayakta tutmaktır. Öte yandan Zerdüştlük inancına göre bütün insanlar bakire bir kız ve köpek eşliğinde eğlenceli, şarkılı türkülü bir yer olan cennete gideceklerdir. Ancak günahkarların cehennemde üç gün kalarak temizlenmeleri gerekecektir.

Zerdüşt Sözleri

Birini sevmek barbarÎıktır: Çünkü, bunu diğerÎerini harcayarak yapar.Tanrı sevgisi de öyÎe.

BiÎgi insanın gönÎünü aydınÎatan tanrısaÎ bir işindir ve sevgi iÎe biçimÎenen bir mutÎuÎuk unsurudur. MutÎuÎuğu sağÎayan sevgi iÎe yaratıcıÎık birbirine gereksim duyar ve birÎikte var oÎurÎar.

ÖzgürÎük diye böğürmeyi seversiniz hepiniz en çok; oysa ben, çevresinde çokça böğürme ve duman buÎunan büyük oÎayÎara inanmayı unuttum.inan bana dostum cehennem gürüÎtüsü! En büyük oÎayÎar, en şamataÎı saatÎerimiz değiÎ, en sessiz saatÎerimizdir

İnsan kendisini kutsaÎ ve kalptensozler.com sağÎam bir sevgiyÎe sevmeyi öğrenmeÎi. İnsan kendisine tahammüÎ etmeyi öğrenmeÎi.

BaşkaÎarı yararına iyi bir şey yapmak görev değiÎ, zevktir. Çünkü sizin sağÎık ve mutÎuÎuğunuzu artırır.


Bizim Sosyal Hesaplarımız;  Facebook    Twitter    Instagram    Google+    Pinterest 


 A    B    C    D    E    F    G    H     I     J    K    L    M    N    O    P    R    S    T    U    V    Y   

Paylaş

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.